Vznik školy
Najstaršia základná umelecká škola na Slovensku bola otvorená 6. novembra 1919 ako Hudobná škola pre Slovensko so sídlom v Benyovszkého paláci na Rázusovom nábreží. Prvým správcom školy sa stáva jej zakladateľ Miloš Ruppeldt. Pri jej vzniku stáli také osobnosti ako boli: A. Kolísek, H. Dohnány, F. Kafenda, N. Kubát, J. Strelec, E. Križan a neskôr aj J. Cikker a mnoho iných. Bola „Alma Mater“ celého hudobného školstva na Slovensku, z nej sa neskôr vytvorila Hudobná akadémia (ako stredná škola) a neskôr, na popud pedagógov a významných absolventov školy, vzniká aj VŠMU.
V školskom roku 1926/1927 došlo k rozdeleniu školy na dve časti: Hudobnú a dramatickú akadémiu a Hudobnú školu pre Slovensko. Tie sa od seba definitívne osamostatnili v roku 1941, keď bola Hudobná a dramatická akadémia poštátnená a pretvorená na konzervatórium. Prvým riaditeľom samostatnej Hudobnej školy pre Slovensko sa stal slovenský violista a hudobný pedagóg Ladislav Hrdina.
Škola bola poštátnená v školskom roku 1950/1951 a odvtedy viackrát menila názov i štruktúru. Mala viacero pobočiek (Trnávka, Tehelné pole, Prievoz, Hlboká cesta a i.), z ktorých časom vznikli samostatné hudobné školy. Do neobarokového Georgievičovho paláca sa presťahovala začiatkom 90. rokov z Františkánskeho námestia č. 4, pričom názov si zmenila podľa svojho zakladateľa Miloša Ruppeldta. V paláci pôvodne bývala operná speváčka Oľga Trebitschová, ktorej pomník sa nachádza na nádvorí a na ktorej počesť je pomenovaná školská koncertná sieň.
Mnohí významní interpreti získali základy hudobnej gramotnosti práve na tejto škole. Radia sa k nim také osobnosti hudobného diania ako: prof. E. Suchoň, Dr. Ľ. Rajter, hudobní skladatelia V. Bokes a M. Dubovský, prof. E. Pappová, doc. E. Fischerová - Matvoňová, doc. D. Stankovský, prof. I. Černecká, T. Gál, F. Magyar, V. Magyar, koncertný majster SOSR V. Šimčisko, J. M. Händler s manželkou, koncertný majster SND J. Alexander, vedúci skupiny Viedenskej filharmónie T. Kováč, dirigent R.Štúr a D. Štefánek, prof. V. Michalko, Dr. E. Krák, ako sólistky pôsobia v zahraničí I. Tannenbergerová, L. Orgonášová a mnoho ďalších. Medzi žiakmi školy nachádzame aj také známe mená ako sú: Štefan Wimmer, Peter Kresánek, Ivo Gogál, Ľubomír Vajdička, Dr. Múdra a iní.